Zanim zaczniemy - ważny offtop

Gdybym cię zapytał, jaka jest najważniejsza rzecz dla każdego programisty, to co byś odpowiedział?

Kasa?

Umiejętność pisania czystego kodu?

Znajomość wielu technologii?

Znajomość wzorców projektowych?

Chęć rozwoju i nauki?

Po części każda z tych rzeczy ma znaczenie. Jest jednak jedna rzecz, na którą powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Mowa o twoim zdrowiu.

I mówię to bardzo serio.

Jakiś czas temu podsłuchałem na siłowni rozmowę trenera i jego młodego podopiecznego (na oko miał z 16 lat). Trener chcąc go sprawdzić powiedział mu, by zrobił pełny przysiad - przy którym praktycznie tyłkiem dotykasz pięt (czyli taki jak małe dziecko robi odruchowo). Okazało się, że mimo młodego wieku, chłopak nie mógł tego zrobić. Brak koordynacji, ale też - mimo młodego wieku - był nieco pospinany. Miał typowe objawy dla osób, które dużo siedzą przed komputerem. Jasne - jeżeli masz 20 lat i dopiero co zaczynasz swoją przygodę z programowaniem to prawdopodobnie nie wiesz o czym mówię. Poczekaj 5 - 10 lat i zobaczysz, a raczej poczujesz o czym mowa. Większość osób pracujących przy komputerze na to cierpi - acz nie każdy się do tego potrafi przyznać.

Nie jestem żadnym specjalistą od takich spraw, a tylko zwykłym szarym ludkiem, starającym się walczyć z własnymi dolegliwościami, które przez lata się nawarstwiły. Dlatego niech lepsi pokażą o co chodzi.

A i nie traktuj tego jako "stary głupi gada bzdury". Naprawdę prędzej czy później podobne dolegliwości spotykają większość programistów, dlatego bądź jednym z tych mądrzejszych i wyrób sobie nawyk. Nie tylko kodowanie jest ważne.

Podobnych filmów na youtube jest wiele. Wystarczy poszukać, zwolnić nieco tempo i cieszyć się fajnym, spokojnym kodowaniem. Olej ten wyścig szczurów.

Trening czyni mistrza

Jeżeli chcesz sobie potrenować zdobytą wiedzę, zadania znajdują się w repozytorium pod adresem: https://github.com/kartofelek007/zadania

Wszelkie prawa zastrzeżone. Jeżeli chcesz używać jakiejś części tego kursu, skontaktuj się z autorem.
Aha - i ta strona korzysta z ciasteczek.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.