Wstęp

Bardzo krótki wstęp ^^.

Kurs ten jest o Javascripcie. Uhh...

Wiedz, że nie staram się tutaj tworzyć największego i najlepszego kursu o Javascript w internecie.
Ten kurs to twór jednego człowieka. Nie mam szans i nie chcę konkurować z molochami takimi jak MDN, Udemy, EduWeb czy w3schools.


Nie znajdziesz tutaj wszystkiego z zakresu Javascript.
Po jakimś czasie będziesz chciał wiele rzeczy tutaj pokazanych tworzyć inaczej - lepiej.
Im większy progres będziesz zdobywał stwierdzisz, że wiele rozdziałów można było napisać o wiele lepiej. I dobrze.

W każdym bądź razie - jeżeli ta strona jakoś ci posłuży - to tylko plus. Jeżeli nie - po prostu skorzystaj z innego kursu - na rynku jest tego od groma (niektóre wymieniłem tutaj) i każdy znajdzie coś dla siebie. Ja sam mam kilka w swojej kolekcji i twierdzę, że są naprawdę dobre.

Jeszcze mała adnotacja, która siedzi mi w głowie.

W internecie znajdziesz setki tutoriali pokazujących najnowsze techniki. A to funkcja strzałkowa, a to jak korzystać z async i await, a to jak robić połączenia fetchem czy chociażby zastosowanie modułów. Małe, konkretne, piękne - jak mój pies.

Tutaj pojawia pewna sprawa, który dotyczy nie tylko JavaScript, ale i całego frontendu. Bardzo często przy takich nowoczesnych tutorialach autorzy nie zwracają uwagi na bardzo ważną rzecz - a mianowicie na to, że dobór techniki zawsze zależy od danego projektu. To są w końcu rzeczy oczywiste - dla nas - osób, które w tej branży siedzą już kilkanaście lat. Ale czy dla osoby zaczynającej?

Jeżeli robisz bloga o nowinkach z dziedziny frontentu, raczej możesz założyć, że większość użytkowników będzie korzystała z najnowszych przeglądarek, a więc i możesz używać najnowszych rozwiązań.
Jeżeli jednak robisz stronę dla emerytowanych nauczycieli, czy dla przykładu olbrzymi sklep z którego będą korzystali różnorodni użytkownicy z różnorodnych krajów, wtedy rzucanie się na najnowsze rozwiązania będzie strzałem w stopę.

Wszystko zależy od założeń projektowych. Czasami dobrym okaże się użycie CSS Grid, a czasami nawet flexbox może okazać się czymś, czego użyć nie możesz. Czasami spokojnie będziesz mógł używać najnowszej wersji JavaScript, a czasami będziesz musiał pozostać przy starszej. A jeżeli będziesz musiał pozostać przy starszej, wtedy albo będziesz pisał JavaScript trzymając się klasycznych rozwiązań, albo skorzystasz z narzędzi zamieniających twój kod na starszy zapis.

Autorzy tutoriali często zapominają o tym, że dla początkującej osoby istnieje po prostu JavaScript. Osoby takie często nie zdają sobie sprawy, że nie wszystko w JavaScript można dowolnie używać, nie wiedzą gdzie szukać informacji które przeglądarki co wspierają, jakich narzędzi używać do zamiany kodu i po co w ogóle to robić.

W kursie tym staram się trzymać klasycznego JavaScript. Jasne - im więcej wiedzy zdobędziesz, im bardziej będziesz rozbudowywał swój warsztat, tym będziesz stosował coraz nowsze i lepsze techniki pisania kodu. A wtedy - tak jak to już pisałem powyżej - będziesz się śmiał z tego kursu. Póki co polecam po prostu uczyć się JavaScript mając gdzieś z tyłu głowy myśl, że nie wszystkie nowinki można naiwnie wrzucać w każdy projekt.

To co? Zaczynamy?...